YLÄKERTA | 15.8.–1.9.2026
Oskari Tolosen yksityisnäyttely, “Tapahtuma”, Galleria Rajatilassa 15.8.-1.9.2026. Gallerian yläkerrassa on esillä kokoelma teoksia eri vuosilta, uusimmat 2025-2026.
Näyttely saa nimensä siitä, kuinka tekemisen tapahtuma on teoksissa jatkuvasti läsnä: teos ei ole työskentelyä seurannut lopputulos, vaan teos on työskentelyn tapahtuma itse. Tapahtuma on teon muodon ilmenemistä teoksena.
Näyttelyn teoksia yhdistää se, kuinka ne ovat syntyneet: äkkiä, “hetkessä”, työstämättä. Tekotapahtuma on hämärä, vailla lineaarisuutta. Siten mysteerillä on keskeinen rooli teoksissa. Mysteeri ei ole arvoitus, ratkaisematon ongelma tai poikkeama normaalista (normaali on kenties poikkeama mysteeristä). Näyttely tavoittelee tilaa syntymisen, esittämisen ja päättymisen syklin tuolla puolen, se on askel kuvien jälkeiseen aikaan.
Oskari Tolonen (s.1982) on valmistunut kuvataiteen maisteriksi Taideyliopiston Kuvataideakatemiasta 2016. Hänen teoksiaan on ollut esillä näyttelyissä Suomessa ja ulkomailla. Hän asuu ja työskentelee Tampereella.
